Reklamlar

******


Gönderen Konu: Dünyadaki Enerji Kaynakları Nelerdir?  (Okunma sayısı 1760 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Adk System Advertising

test

Çevrimdışı admin

 • Administrator
 • ibukampus Demirbaşı
 • *****
 • Kayıt Tarihi: Eyl 2009
 • Join Date: Eyl 2009
 • Yer: 14 - 20 - 34
 • İleti: 6341
 • 230kredi
 • View Inventory
 • Send Money To admin
 • Thanked: 2 times
 • Site Puanı: 285
 • Cinsiyet: Bay
 • ibukampus
  • Poke This Member
  • aib�

Advertising

test
Dünyadaki Enerji Kaynakları Nelerdir?
« : 09 Ocak 2010, 15:13:52 »
Dünya üzerindeki enerji kaynakları, klasik ve alternatif kaynaklar olmak üzere 2’ye ayrılıyor.
/>
/>Klasik Kaynaklar

/>Klasik kaynaklar, karbon bazlı olarak adlandırabilecek kaynaklardır. Petrol, kömür ve doğalgaz en temel enerji kaynakları… Bunlar, meydana gelişlerinin şekli itibariyle yenilenmeleri çok uzun bir süre aldığından, yenilenmeyen kaynaklar olarak da adlandırılıyorlar.
/>
/>Petrol: Petrol, fosil yakıt olarak tanımlanan gruba giriyor. Bunun nedeni, yaklaşık 300–400 milyon yıl önce ölmüş olan hayvanların fosillerinin, petrolün ana maddesini oluşturması. Geçen bu uzun süre içinde hayvan fosilleri, son derece yüksek bir ısıya ve basınca maruz kaldı ve böylece petrol meydana geldi. Petrol günümüzde büyük kaya bloklarının içine sıkışmış durumda. Petrolün gerçek değeri, her ne kadar, son 200 yıl içinde anlaşılmış olsa da, bu madde çok eski tarihlerde de kullanılıyordu. Eski Çin ve Mısır medeniyetleri petrolü, yaşadıkları kapalı mekanları aydınlatmada kullanıyordu. 1859’da, ABD’nin Pensilvanya eyaletinin Titusvil kentinde, Edwin Drake isimli girişimci tarafından ilk petrol kuyusunun açılmasıyla birlikte, petrol günlük hayata girmiş oldu. Seri otomobil üretiminin başlaması, petrole olan talebi ciddi oranda arttırdı.
/>
/>Bugün, dünya enerji tüketiminin yüzde 39’u petrole dayanıyor. Ham petrolün ölçü birimi varil ve bir varil, 159 litreye denk geliyor. Ham petrol rafinerilerde işlenerek birçok yan ürün elde ediliyor. Benzin, mazot, fueloil ve uçak yakıtı petrolün işlenmesiyle elde edilen en önemli akaryakıtlar. Petrol yüzde 70 oranında ulaşım sektöründe kullanılıyor. Günümüzde petrol, akaryakıt kategorisi dışında; ilaç, gübre, kozmetik, boya gibi yaklaşık 4.000 civarında alanda daha kullanılıyor.
/>
/>Doğalgaz: Doğalgaz da petrol gibi karbon bazlı bir fosil yakıt. Oluşumu petrol ile aynı. Doğalgazın ana maddesi; renksiz, kokusuz ve tatsız bir madde olan metan. Kullanım aşamasında, güvenlik amacıyla kokulandırılıyor. Petrol gibi doğalgaz da çok eski tarihlerden beri biliniyor ve kullanılıyor. Bugünkü konumuna gelişi, 1816’da ABD’nin Baltimore kentinin sokak lambalarının doğalgaz aracılığıyla aydınlatılmasıyla başladı. Dünya enerji tüketiminin yüzde 22’si doğalgaza dayanıyor. İşyerleri ve evler ısınma amacıyla çok yoğun bir miktarda doğalgaz kullanıyor. Isınma, toplam doğalgaz kullanımında yüzde 75’lik bir orana sahip.
/>
/>Kömür: Kömür de bir fosil yakıt olmakla birlikte, oluşum açısından petrol ve doğalgazdan farklı. Yüzlerce yıl önce toprak altında kalmış olan çeşitli bitkilerin yüksek ısı ve basınç altında transformasyon geçirmesiyle oluşuyor. 1800’lü yıllarda sanayi devriminin ana yakıtı olarak dünya tarihinde son derece önemli bir yer tuttu. Özellikle o yıllarda kullanılan buharlı makinaların ana yakıtı kömürdü. Petrolün yoğun olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte hayati önemini kaybetti.  Günümüzde genelde, termik santrallerde, elektrik üretiminde kullanılır hale geldi. Fakat yine de, dünya enerji tüketiminin yüzde 26’sı kömür kaynakları tarafından karşılanıyor. Diğer bütün fosil yakıtlar gibi kömür de yanma esnasında açığa çıkan zehirli gazlar nedeniyle çevreyi kirletme etkisi gösteriyor.
/>
/>Alternatif Kaynaklar

/>Klasik enerji kaynaklarına alternatif olarak sunulan kaynaklardır. Güneş, rüzgar, hidrojen, hidroelektrik ve jeotermal kaynaklar buna örnek… Doğada sürekli var olan faktörlere dayalı olan bu kaynakların en önemli özelliği ise yenilenebilir olmaları ve doğaya zarar vermemeleri.
/>
/>Hidrojen: Hidrojen, bilinen en basit element olmakla birlikte, dünyada en fazla bulunan gaz. Buna karşın, hidrojen dünyada tek başına gaz halinde bulunmuyor. Ancak diğer atomlarla birleşerek önemli elementlere dönüşüyor. Günümüzde çok pahalı olan bu üretim, su ve doğalgaz gibi elementlerdeki hidrojenin ayrıştırılmasıyla yapılıyor. Bu şekilde elde edilen hidrojen pillerine “yakıt hücresi” adı veriliyor. Şu anda bazı otomobiller hem benzin hem de hidrojenin kullanıldığı hibrid (melez) yakıt yöntemiyle çalışıyor. Böylece açığa çıkan kirli havanın miktarı yüzde 30–40 oranında azaltılabiliyor. Hidrojenin, önümüzdeki 20 yıl içinde aktif olarak kullanılması planlanıyor.
/>
/>Güneş: Güneş enerjisi de hidrojen gibi yenilenebilir kaynaklardan bir tanesi. Güneş enerjisini toplayıp, ısı, elektrik gibi faktörlere çevirebilen güneş kolektörleri güneş enerjisinin kullanımındaki aracı eleman. Genelde, evlerin çatılarına takılan bu kolektörlerin yanında bir de su deposu bulunuyor. Depoda bulunan su ısıtılarak, ya evin sıcak su ihtiyacı karşılanıyor ya da sıcak su, evin ısıtma tesisatına verilerek ısınma ihtiyacı gideriliyor. Çevreye hiç bir zararı olmaması, sürekli ve yenilenebilir olması güneş enerjisini cazip kılıyor. Tabii ki güneş enerjisinin önündeki en önemli engel, güneşlenme süreleri çok fazla olmayan ülkelerde bu enerji tipinden yararlanılabilen gün sayısının az olması. Ayrıca, elde edilen enerjinin depolanması da bir diğer sorun.
/>
/>Rüzgar: Alternatif enerji kaynakları içersinde hidrojenden sonra en faydalı olabilecek enerji kaynağı rüzgar. Temiz, bol, yenilenebilir olmasının yanı sıra, hemen hemen tüm dünya genelinde faydalanma imkanı olan bir kaynak. Rüzgar türbini adı verilen çok büyük pervaneli, yüksek kuleler aracılığıyla rüzgar enerjisi elektriğe dönüştürülüyor. Az sayıda, büyük enerji üretim merkezleri kurmak yerine, ülke geneline küçük üniteler halinde yayılmış rüzgar türbinleri kurmak çok daha avantajlı.
/>
/>Hidroelektrik ve jeotermal: Büyük nehirlere kurulan barajlar sayesinde elde edilen elektrik ve doğal jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak su da, alternatif kaynaklardan diğer iki tanesi. Hidroelektrik’in maliyeti, barajların gerek inşası gerekse doğal hayata negatif etkileri açısından biraz yüksekse de, temiz enerji üretimi söz konusu olduğunda, asla vazgeçilmemesi gereken kaynaklardan. Yine jeotermal kaynaklar da, çok geniş kapsamlı olmak yerine yöresel enerji kaynaklarına yönelme durumunda akla gelmesi gereken bir enerji çeşidi.
/>
/>Kaynak: KobiFinans
/>
/>Linkback: http://www.ibukampus.com/forum/index.php?topic=4178.msg17126#msg17126

Adk System Advertising

test

 


Dünyadaki Enerji Kaynakları Nelerdir? Konusuna Ait Benzer Konular

Türkiye’nin Enerji Kaynakları Nelerdir?
Hidrolik: Türkiye’nin teknik olarak değerlendirilebilir hidrolik enerji potansiyeli 216 milyar KWH ve bunun 126 milyar KWH’ı eko... Devamı...

Gösterim: 1113 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin
Yenilenebilir Enerji Kaynakları Nelerdir?
Yenilenebilir enerji, kaynağına ve işlem türüne göre farklı gruplara ayrılıyor.Bunların başlıcalarını sıralayacak olursak:Su ene... Devamı...

Gösterim: 1453 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin
Yenilenebilir Enerji Kaynakları tartışmaya yol açtı
Yenilenebilir Enerji Kaynakları tartışmaya yol açtıYenilenebilir Enerji Kaynakları'yla ilgili kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'... Devamı...

Gösterim: 909 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin
'Alternatif Enerji Kaynakları' Projesine AB Desteği
İznik Eml'nin 'Alternatif Enerji Kaynakları' projesine AB hibe desteği.İznik Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve İznik Belediyes... Devamı...

Gösterim: 2041 - Yanıt: 1 - Başlatan:kübiş
Seminer : Türkiye'nin Enerji Yapısı ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları
Seminer: Türkiye'nin Enerji Yapısı ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları  Konuşmacı: Prof. Dr. Murat TunçYeditepe Üniversitesi Müh.... Devamı...

Gösterim: 1119 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin