Reklamlar

Gönderen Konu: MEYDANLAR İZZET BAYSAL İÇİN DOLDU  (Okunma sayısı 844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Adk System Advertising

Çevrimdışı TakipGazetesi

Advertising

Ali Desidero
MEYDANLAR İZZET BAYSAL İÇİN DOLDU
« : 11 Mayıs 2016, 19:33:10 »
İzzet Baysal Şükran Günleri Bilim, Kültür, Sanat ve Turizm Festivalinin 27’ncisi bu yılda coşkuyla başladı. İzzet Baysal’a şükranlarını sunan Bolulular,Bağlantı caddeleri doldurdu. Saat 10.00’da Atatürk Anıtı önünde toplanan kalabalık buradan kortej eşliğinde İzzet Baysal Anıtı önüne kadar yürüdü.

Dört gün sürecek olan İzzet Baysal Şükran günlerinin ilk günü olan 11 Mayıs Çarşamba günü (bugün) saat 10.00’da protokol, öğrenciler ve Bolu halkı  Atatürk Anıtı önünde toplandı. Daha sonra Kent Konseyi adına Mustafa Namdar Atatürk büstüne çelenk sunumu gerçekleştirdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla birlikte kalabalık buradan İzzet Baysal heykeli önüne yürüdü. Kortej halinde yürüyüş esnasında İzzet Baysal Caddesi doldu taştı ve protokol konuşmalarının gerçekleştirileceği yer olan İzzet Baysal anıtı önüne vatandaşlar sığmadı. Bolu halkı İzzet Baysal’a duyduğu vefayı böylece göstermiş oldu.

Programa İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal eşi Solmaz Baysal ile birlikte katılırken, Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, MHP  İl Başkanı Adem Evcil, AİBÜ Genel Sekreteri Erdal Bekiroğlu, ilçe Belediye Başkanları, İzzet Baysal Vakfı mütevelli heyeti, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar da programa katılanlar arasındaydı. Bolu Milletvekilleri Ali Ercoşkun, Fehmi Küpçü ve Tanju Özcan ise yoğun gündemleri nedeniyle programa katılamazken telgrafla mesaj göndererek İzzet Baysal’ı andılar.

“İZZET BAYSAL ADINA DUALARIMIZ BİRLİKTE OLSUN”
İzzet Baysal Anıtı önünde açılış konuşmasını Bolu halkı adına Şemsettin Koca gerçekleştirdi ve İzzet Baysal’ı rahmet ve şükranla andı. Daha sonra  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Birliği Başkanı  Soulemane Halif Ngagine İzzet Baysal’a olan duygu ve düşüncelerini aktarmak üzere kürsüye geldi. Ngagine konuşmasında;   “Öncelikle böyle eşsiz bir günde ve bu özel anda, bu büyüğümüzü anmak için burada bulunmaktan onur duyuyorum. Bolu halkına İzzet Baba'yı bizimle paylaştığınız için Dünya teşekkür ediyor. Onun koruduğu değerler, sizin değerlerinizdir, asaletiniz ve onurunuz hayatında ifadesini bulmuştur. Normal bir insanın hayatından, bir insanın tarihler ve duygularla beraber yaptıklarından bahsetmek çok zordur, özellikle mahzunları güldürüp düşünen kişi için, insanların hayatını değiştiren ve refahını yükselten biri için, tarihi yazan biri için daha da zordur. Bolu, Medeniyetlerin bir araya geldiği bir şehir haline gelmiştir. Bunun sebebi ise İzzet Baba'dır. Ama bize soruyorlar bazen "Neden Bolu? diye" "Neden İstanbul, Ankara değil? " Biz de cevap olarak "Bolu'nun yeşilliği, sakinliği ve güzelliğinden ötesine, Bolu halkının yani sizin misafirperverliğinizdendir" diyoruz. İzzet Baysal, 5 Mart 2000 tarihinde İstanbul'da insan ruhunu bağlayan bağları anlamış biri olarak hayata gözlerini kapatmıştır. Ve gençliğe özel ve ayrı bir değer göstermiştir. Bununla ilgili onun çok güzel örnek bir sözü vardır; onu dile getirmek isterim: "Sevgili gençler; size sunabildiğim bu imkanları dürüst ve gayretli çalışmaya, tasarruflu davranmaya ve sebatkar olabilmeye borçluyum. Sizin de aynı ilkelerle benzer imkanlara erişebileceğinizden eminim.", "Sevgili gençler, içinizden nice Baysal'lar çıkacağına yürekten inanıyor ve sizleri seviyorum" Biz de, ilk başta İzzet Baysal'ın bahsettiği o gençler olarak, sonra da tüm Bolu halkı da buna yürekten inanıyoruz. İnsan doğar, büyür, yaşar ve ölür. Önemli olan İzzet Baba gibi yaşadığı süre içindeki görevlerini hakkı ile yapmasıdır. İzzet Baysal adına dualarımız birlikte olsun, Mekanı cennet olsun” dedi.

Soulemane Halif Ngagine’nin konuşmasının ardından protokol konuşmalarına geçildi. Protokol konuşmalarını sırasıyla İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Hayri Coşkun, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Valisi Aydın Baruş gerçekleştirdi.

AHMET BAYSAL’IN KONUŞMASI

“Sevgili amca, değerli büyüğüm. İşte bir 11 Mayıs’ta daha değerli evlatların Bolulular heykelinin etrafında bir bütün olmuş bir kere daha seni anıyor, bir kere daha sana sevgi saygı ve şükranlarını sunuyor. Bolululara adadığın ve vakıf başkanı yaptığın ben yeğenin de her sene olduğu gibi bugünü vesile bilerek sana vakfın haberlerinden vermek istiyorum:

“Gözün arkada kalmasın”

Mütevelli üyelerin olarak Bolu’muza hayırlar yapmaya devam ediyoruz. Gözün arkada kalmasın. Geçen yıl mektubumda konu ettiğim İzzet Baysal Devlet Hastanen nihayet bu yıl  eski hayatiyetine kavuşuyor. Nitekim Kent Konseyi bu yılın 11 Mayıs programına da koymuş. Etkinlikler içerisinde 1990’larda kurduğun ve güzel hizmetler verdiğini görmekle övündüğün İzzet Baysal Devlet Hastanesinin yenilenmiş bir şekliyle gezinmesi var. Basınımızla birlikte gezip göreceğiz. 1996 yılında sana check-up yatırırken halka verdiği yoğun hizmetlerini görerek, övündüğün hastanenin aynı yoğunlukla çalıştığını göreceğimi umuyorum.
Yatırımların da aralıksız devam ediyor güzel Amcam; Geçen yıl temelini attığımız ismini taşıyan spor salonu 32 derslikli ortaokul inşaatı öngörüldüğü şekilde ilerliyor. Açılışını 2 yıl sonrasına planladık. Onu bitirdikten sonra önümüzde yeni ve güzel bir yatırım var. Mengen Belediye Başkanlığının üniversitemize tahsis ettiği arazi üzerine Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi eğitim kampüsünün inşaatına başlayacağız. Protokolü bu etkinlikler için de imzalanıyor.

Seben’de dört yıldır yurdu ile spor sahası ile faaliyetini sürdüren Seben İzzet Baysal Meslek Yüksekokulu gibi bu sefer Mengen ilçemizde de senin adını taşıyan yeni bir kampüs daha oluşacak.

“Bolulular artık bende seni görmeye başladılar”

Bilmeni isterim, senin kaybından sonra Bolulular artık bende seni görmeye başladılar. Bir ay kadar önce 25 Nisan günü Seben Meslek Yüksekokulu öğretmen ve öğrencileri ile 45 kişilik bir grupla bana teşekküre geldiler. Teşekkürlerini senin adına aldım ve alırken de şunu bilmelerini istedim. Onlara bir İzzet Baysal olmasaydı Ahmet Baysal kim ve nerede olabilirdi ki dedim. Bunun bir başka örneği Belediyemizin bir neşriyatında yaşandı; İz bırakan Bolulular ismi altında seni ve beni tanıtan bir kitap yayınladılar. Yazarları seni Köroğlu’na beni ise onun yardımcısı Ayvaz’a benzetmiş. Köroğlu olmasaydı Ayvaz olur muydu? Görüyorsun ben, sen olduğun için varım. Herkes biliyor ki, Bolulu evlatlarına verdiklerini gönülden ve karşılıksız verdin. Onlara verdiğin bugün sayıları 140’ı bulan eğitim ve sağlık tesisleri karşılığında elbette ki herhangi bir karşılık beklemedin.  Ama onlardan ülkemiz deki tüm hayırseverlerin gıpta ile izlediği paha biçilemez değerde bir karşılık aldın. Yüz binleri aşkın Bolulu sana sevgilerini verdi. Bu kitlesel sevgiye hangi değer biçilebilir.

“Sadece 11 Mayıslar mı bunun tezahürü”

Sadace ismini verdikleri caddeler, bulvarlar, mahalleler, diktikleri heykellerin mi? Sana yazdıkları şiirlerde, besteledikleri şarkılarda yok mu bunun göstergesi? Yoksa adına düzenledikleri sporsal veya kültürel etkinlikler veya örneğin aşçılarımızın bu sene senin ismini verdikleri uluslar arası yemek yarışmaları neyin karşılığı? Bu yıl İstanbul’da yaşayan Bolulular İzzet Baysal anma gecesinin ikincisini düzenlediler. Bunun dışında sana adanan bu geceler de mi bir şeylere karşılı değil? Evet, karşılıksız gönülden verdiler. Doğru. Ama onların verdikleri de gönülden ve karşılıksız değil mi? Sana kalplerinden kopup gelen bu sevgi seli, senin onlara verdiğin eserlerden daha mı az kıymetli? Sen bunu hayattayken de, onların içlerindeyken de yaşadın. Yoksa o zaman sana sordukları o suale nasıl olur da onların gözlerinde hissettiğim sevgi pırıltısı, aldığım ödüllerin hepsine bedeldir diye cevap verebilirdin.

Evet sevgili amcam, sen yaptığın hayırlarla Cenab-ı Hakkın biz fanilere verebileceği en değerli karşılığı ve sevabı almış oldun. Bir şehir halkının tümüyle yüreğine girdin. Yaşam biçimleri, hayat tarzları, siyasi görüşleri ne olursa olsun Bolulular çoktan senin etrafında oluşturdukları bir sevgi çemberi içinde bütünleştiler. Sevgili amca, yapılan işlerde Bolulular adına bu vakfı emanet ettiğin bir avuç mütevelli üyelerimizin çok yararlı fahri katkıları var. Yönetim kurulu olarak kararları birlikte alıyor, işleri senden aldığımız güvenle birlikte yürütüyoruz. Benden sonra da onların aynı şevk ve heyecanla senin Bolu ideallerini gerçekleştirmeye devam edeceklerine eminim. Bu nedenle onlara bir kere daha senin manevi huzurunda güvenimi ve teşekkürlerimi tazelemek istiyorum.

Kent Konseyi Başkanı ve üyeleri de bu seneki bu 11 Mayıs günlerini dolu dolu düzenlemişler. Kendilerine senin adına teşekkür ediyorum. Onlardan katkılarını esirgemediklerini bildiğim Valimize, Belediye Başkanımıza, Rektörümüze, tüm sivil toplum kuruluşlarımıza, muhtarlarımıza, esnafımıza ve yerel medyamızın tümüne manevi huzurlarında minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bugün bura bulunan herkesten sana rahmet, sana kucak dolusu sevgi ve şükran, ey değerli büyük ve bulunmaz insan, sevgili Babamız..

AİBÜ REKTÖRÜ HAYRİ ÇOŞKUN’UN KONUŞMASI

Çok değerli büyüğümüz İzzet Baysal, Bolu’muza ve tabi ki üniversitemize yaptığınız katkılar dolayısıyla sizi öncelikle rahmetle anıyorum. En büyük eserim dediğiniz üniversitemiz sizin destekleriniz ile kurulmuş ve yine sizin kurduğunuz vakfın destekleriyle gelişmeye devam etmektedir. Son olarak Seben İzzet Baysal Yüksekokulumuz ve Seben Yurtlarımız isminizi taşıyan Vakfınızın yaptığı yatırımlarla geçtiğimiz yıl hizmete girmiştir. Size ve kurduğunuz vakfa , Vakıf Başkanı Sayın Ahmet Baysal’a ve mütevelli heyet üyelerine şükranlarımı sunuyorum

“Hükümetimize, Devletimize ve Milletimize de şükranlarımı sunuyorum”

Sizin büyük hayırseverliğiniz insanımıza, Bolu’muza ve ülkemize de örnek olmuş ve bu yönüyle de ayrıca taktirleri üzerinizde toplamış bulunuyorsunuz. Mudurnu’da Süreyya Astarcı, Yeniçağa’da Yaşar Çelik, Bolu merkezde Bağışçılar Vakfı, sizi takip etmiş ve bu halkaya İlahiyat Fakültesi ve uygulama Camii’ni yaptırıp üniversitemize bağışlamak suretiyle Ali Ericek  de katılmıştır. Yine bu halkaya Mehmet Tanrıkulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu binasını üniversitemize kazandıran Beypiliç hayırseverlerimize şükranlarımı sunuyorum. Kurduğunuz ve Devlete armağan ettiğiniz Üniversitemize elbette Devlet desteği de devam etmektedir. Göreve geldiğim 2010 yılından bugüne toplam 6 senede sadece Devletin yaptığı yatırımlar benden önce 18 yılda yapılan yine sadece Devlet yatırımlarının toplamı kadar olmuştur. En son 2015 yılında Devlet yatırımı olarak yaklaşık 14 bin metrekare kütüphane binası, 4 bin metrekare rektörlük ek binası ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığımızın desteğiyle 4 bin metrekare teknokent binası  temelleri atılmıştır. Devletimiz yapmış olduğu bu son yatırımlarla da üniversitemizin büyümesi ve gelişmesine büyük katkıda bulunmuştur. Bu vesile ile hükümetimize, Devletimize ve milletimize de şükranlarımı sunuyorum.

“Dünya üniversitesi olma yönünde emin adımlarla ilerlemekteyiz”

Bu haliyle üniversitemiz, Devlet ve Millet işbirliğinde en başarılı örnek olma özelliğini taşımaktadır. Üniversitemiz yaklaşık 30 bin öğrenciye yükseköğretim hizmeti vermekte ve ülkemiz insan kaynağının gelişmesine önemli katkılar yapmaktadır. Üniversitemiz yanı zamanda uluslar arası anlaşmaya da önem vermekte ve bu meyanda uluslar arası öğrenci sayısını da artırma yönünde planlar yapmaktadır. Öğrenci tercihi bakımından ilk on arasında yer alan üniversitemizde 58 ülkeden 200’ü aşkın uluslar arası öğrenci öğretim görmektedir. Böylece sizin isminizi taşıyan üniversitemiz ülke sınırlarını da aşarak bir Dünya üniversitesi olma yönünde emin adımlarla ilerlemektedir.

Görev yaptığım dönem içerisinde üniversiteleri üniversite yapan uygulama ve araştırma merkezlerimizin sayısı 15’i bulmuştur. Bu merkezlerimizden nükleer radyasyon dedektörleri uygulama ve araştırma merkezimizde radyasyon dedektörü prototif üretimi başarılmış ve üniversitemizin gururu olmuştur. Teknoloji transferinde de önemli çalışmalarda bulunan bu merkezimiz son olarak yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde güneş enerjisinden elektrik üretme çalışmalarını da başarıyla yürütmektedir. Diğer yandan İstanbul’un Manevi Fatih’i Fatih Sultan Mehmet’in hocası Göynük’te Akşemseddin adında üniversitemizde bir merkez kurulmuştur. Kısa adı AKMER olan Akşemseddin İslami Bilimler Uygulama ve Araştırma Merkezi, İslami ilimler adında çalışma yapmak üzere bu yıl içinde hizmete açılacaktır.

“Sizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum”

Değerli büyüğümüz İzzet Baysal bugün sizi bir kez daha rahmetle anarken, üniversitemizin gerek eğitiminde gerek  bilimsel araştırmalarında, teknoloji üretmede, kamu hizmetlerinde ve gerekse Bolu’nun sosyal kültürel yapısına ve ekonomik gelişmesine katkılarda bulunmada sağlam adımlarla başladığı kutlu yolculuğu başarı ile sürdürdüğünü büyük bir gururla ifade etmek isterim. Göreve geldiğim günden beri bu çalışmalarda bıkmadan ve usanmadan elimizden gelen tüm gayret ve çabayı göstermekteyiz ve büyük bir azimle göstermeye de devam edeceğiz. Yukarıda saydığım ve sayabileceğim pek çok hizmetin insanımıza sunulmasına vesile olmanız dolayısıyla sizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Saygılarımla

BOLU BELEDİYE BAŞKANI ALAADDİN YILMAZ’IN KONUŞMASI

Hayırların efsane ismi Sayın İzzet Baysal. Gönlümüzde sevgin, dudaklarımızda şükran, dilimizde dua, yine karşındayız İzzet Baba. Yaşam kesitinin her yaşındaki insanların ilgilenmesi için açtığın okullara penceresinden baktığımızda, seni görüyoruz. Çaresizlerin, kimsesizlerin, yaşam umutlarının yeşerdiği kreşlerde, yurtlarda, huzurevlerinde seni görüyoruz. Hastaların, dermansızların şifa aradığı sağlık tesislerinde seni görüyoruz. Ekonominin zor günlerinde ustasıyla çırağıyla iş tulumunu giyerek bir işletmenin ayağa kaldırılmasındaki cesaret ve kararlılıkta seni görüyoruz. Ülkenin yaşadığı ekonomik dar boğazda, Dünya Devletleriyle girdiğimiz yarışmanın başarısındaki azmin zaferinde sizi görüyoruz. Helal kazançta, Devlete olan sorumluluğun yerine getirilmesindeki görev bilincinde sizi görüyoruz. Hayatın sadeliğini , insan sevgisini, merhametini, tasarruflu davranışı, kararlılığı, hak terazisindeki dengede yaşam felsefemizle sizi görüyoruz. Siz ay koynundaki yıldızlar gibi karanlığı delerek Bolu’yu aydınlatıyorsunuz. Ana okullarından üniversiteye uzanan yolda gelecek kuşakların aydınlanmasında, eğitim kurumlarımızdan mezun olanlar ismini taşıyacaklar. Yıllardan yıllara, yücede yüce, dağ dağ.. Kurduğun vakıf can suyu gibi insanlara güç veriyor.

“Bizim görevimiz eserlerinizin içini doldurmak, korumak”

Bizim görevimiz eserlerinizin içini doldurmak, korumak, ilimizi marka şehir haline getirmek, eserlerinizle bütünleşmek, sevginizi yüreklerde yüceltmek olacaktır. Mekanın cennet, ruhun şad olsun İzzet Baba”

BOLU VALİSİ AYDIN BARUŞ’UN KONUŞMASI

İnsanoğlunun adı ve hatırası, fani olan bu Dünyadan göçüp gittiğinde geride bıraktığı izlerin derinliği nispetinde yaşamaya devam eder. İsmini ölümsüz kılanlar, yaşadığı yerde ve orada yaşayanların zihninde nesiller boyu devam eden silinmez izler bırakanlardır. Bu meziyet herkesin sahip olabileceği bir özellik değildir.

“Ülkemizin dört bir yanındaki insanlar için en güzel örnek”

İsmi ve hatırası bir şehirle özdeşleşen, gencinden yaşlısına o ilin halkının her kesiminin kalbinde yaşamaya devam eden çok az isim vardır. İzzet Baysal bu nadir isimlerden biridir. O, Bolu halkı için yaptıklarıyla ve miras bıraktığı değerlerle vefatının ardından yıllar geçmesine rağmen o halkın zihninde ve kalbinde yaşamaya devam etmektedir. Hayır ve vakıf dendiğinde İzzet Baysal ismi sadece Bolulular için değil ülkemizin dört bir yanındaki insanlar için en güzel örneklerden biri olarak akla gelmektedir.

“İzzet Baysal Vakfı yeni eserler kazandırmaya devam ediyor”

İzzet Baysal’ın 1986 yılında kurarak Bolu’ya armağan ve yeni nesillere emanet ettiği İzzet Baysal Vakfı, bugüne kadar Bolu’ya eğitimden sağlığa, Yükseköğretimden sosyal hizmetlere 140’ın üzerinde eser kazandırdı ve onun vasiyeti doğrultusunda yeni eserler kazandırmaya devam ediyor. Bolu halkı da onun miras bıraktığı emanetine layıkıyla sahip çıkıyor ve dualarında İzzet Baysal’ı unutmuyor. Her yıl düzenlediği şükran günleriyle onu ve hatırasını yad etme kadir şinaslığını gösteriyor.

“Ruhun şad olsun”
Saygıdeğer büyüğümüz hayırsever insan, Bolu halkı senin emanetin olan vakıf müessesesine ve vakfının ilimize kazandırdığı eserlere sahip çıkma sorumluluğunu daima yerine getirecektir. Bolu’nun yeni nesilleri İzzet Baysal isminin bu şehir için ne anlam ifade ettiğini daima anlayacak ve adını yüreklerinde yaşatmaya devam edecektir. Vefatının 16’ıncı yılında seni rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyoruz. Ruhun şad olsun”

Protokol konuşmalarının ardından buradaki tören sona ererken Belediye Meydanında vatandaşlara yemek ikramı yapıldı ve ziyaret edilmek üzere Refika Ana Anaokulu’na geçildi.

Linkback: http://www.ibukampus.com/forum/index.php?topic=12415.msg40059#msg40059
Bolu Takip - Takip Edilecek Çok Şey Var...

Adk System Advertising

MEYDANLAR İZZET BAYSAL İÇİN DOLDU Konusuna Ait Benzer Konular

İzzet Baysal
 İlk Yıllar 1907 yılında Bolu'nun Karaçayır Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Babası Rüştiye Mektebi mezunu Memur Ahmet Canip Efen... Devamı...

Gösterim: 7440 - Yanıt: 2 - Başlatan:querts
İzzet Baysal'lı Protesto
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Anabilim dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Mahmut Öztürk, üniversitenin ... Devamı...

Gösterim: 1541 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin
Kalbimizdesin İzzet Baysal #KalbimizdesinİzzetBaysal
Kalbimizdesin İzzet Baysal  Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) ve İzzet Baysal Vakfı’nın kurucusu, merhum İzzet Baysal, aram... Devamı...

Gösterim: 3588 - Yanıt: 0 - Başlatan:ibukampus
İZZET BAYSAL ŞÜKRAN GÜNLERİ
İzzet Baysal Şükran Günleri Programı:CUMA 8 Mayıs 2015: HATİM DUASI VE MEVLİD-İ ŞERİF, YER: Yıldırım Beyazıt Camii / Akşam Namaz... Devamı...

Gösterim: 1001 - Yanıt: 0 - Başlatan:TakipGazetesi
İzzet Baysal’ı Anma Programı
5 Mart 2016 Cumartesi, AİBÜ Gölköy KampüsüAnıt Mezar ProgramıSaat: 14.00 – KonuşmalarProf. Dr. Hayri COŞKUN (AİBÜ Rektörü)Alaadd... Devamı...

Gösterim: 830 - Yanıt: 0 - Başlatan:okuldan biri