Reklamlar

Gönderen Konu: Türkçe Öğretmenliği Okuyan Öğrencilere Tavsiyeler  (Okunma sayısı 2827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Adk System Advertising

Çevrimdışı Burakaydn

Advertising

Ali Desidero
Türkçe Öğretmenliği, ülkemizde öğrencilerin en çok rağbet gösterdikleri bölümler arasında yer alır. Türkçe Öğretmenliği okuyan öğrenciler, daha ilk sınıftan itibaren Türkçe ile haşır neşir olmak zorundadırlar. Bunun için her şeyden önce bolca kitap ve ansiklopedi okumak gerekecektir. Kitap okumaya erken yaşta başlayan öğrenciler, Türkçe Öğretmenliği derslerini daha rahat bir şekilde geçebilirler. Kitap okumak, sadece güzel Türkçe konuşmayı sağlamakla kalmaz; aynı zamanda hayatınıza farklı perspektifler kazandırır. Yani olaylara diğer pencerelerden de bakmaya başlarsınız. Bu nedenle Türkçe Öğretmenliği okuyan her öğrencinin düzenli olarak kitap okuması gerekir. Kitap seçerken popüler kitapları tercih edebilir, bununla ilgili internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca Türkçe Öğretmenliği bölümünde ders veren hocalarınızdan da bu konuda yardım alabilirsiniz.

Türkçe Öğretmenliği okuyan bir öğrenci, kelimelerin doğru yazılış ve söylemlerini bilmek zorundadır. Bunun için gerektiğinde Türkçe sözlüğe ya da Türk Dil Kurumu kaynaklarına gerekir. Günümüzde internet teknolojisinden yararlanarak bu ihtiyacın karşılanması son derece rahattır. Dolayısıyla bilmediğiniz kelime ve kavramlara sanal ortamdan bakarak kelimelerin doğru yazılışlarını öğrenebilirsiniz.

Kelimelerin doğru yazılışları kadar anlamlarını bilmek de son derece önemlidir. Türkçe Öğretmenliği okuyan öğrencilerin anlam ve anlam bütünlüğü konusunda başarı elde etmeleri, yaptıkları araştırmalar ve okudukları kitaplarla doğru orantılıdır. Çok kitap okuyan bir öğrenci, kelime haznesini bu şekilde daha da geliştirebilir. Ayrıca araştırmalar esnasında da daha önce duyulmamış kelimeler ve kalıplarla karşılaşmak mümkündür.

Türkçe Öğretmenliği okuyan öğrencilerin aynı zamanda Dil Bilgisi’ne de hâkim olmaları gerekmektedir. Dil Bilgisi’ne hâkim olabilmek adına bu konudaki dersleri detaylıca dinlemek ve sıkça tekrar yapmak gerekir. Kaliteli yayınevleri tarafından basılan kitapları okuduğunuzda Dil Bilgisi konusunda daha iyi yol kat edebilirsiniz. Görüldüğü üzere Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde başarı elde etmenin ilk yolu bol bol kitap okumaktır. Türkçe Öğretmenliği okuyan bir öğrenci, güzel bir okumaya ve yazı stiline sahip olmalıdır. Bu da ancak ve ancak bolca pratik yaparak sağlanabilir. Düz yazı ve el yazısı konusunda yapılacak pratikler, öğrencilerin becerilerini zamanla arttırmasına yol açacaktır. Bunu yapan ve pratiğe yeteri kadar zaman ayıran öğrenciler, arkadaşlarına nazaran daima bir adım öndedirler.

Linkback: http://www.ibukampus.com/forum/index.php?topic=12273.msg39875#msg39875

Adk System Advertising

Türkçe Öğretmenliği Okuyan Öğrencilere Tavsiyeler Konusuna Ait Benzer Konular

Türkçe Öğretmenliği mesleği
TANIMÇalıştığı eğitim kurumunda, öğrencilere, Türkçe ile ilgili eğitim veren kişidirGÖREVLERTürkçe konusu ile ilgili hangi bilgi... Devamı...

Gösterim: 4697 - Yanıt: 1 - Başlatan:salihaaa
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği'nde Okuyan Var Mı?
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği'nde Okuyan Var Mı? Şu An Forumda. Şimdiden tanışalım Devamı...

Gösterim: 1750 - Yanıt: 0 - Başlatan:Thesus
Türkçe Öğretmenliği Kazanan Arkadaşlara Yardım Platformu
Bölümümüzü yeni kazanan arkadaşlara can-ı gönülden, hoş geldiniz, diyerek sözlerime başlamak isterim. Türkçe öğretmenliği, sadec... Devamı...

Gösterim: 2012 - Yanıt: 0 - Başlatan:ysfarsln
Türkçe Öğretmenliği Ders Programı 2011 - 2012 Güz Dönemi
Türkçe Öğretmenliği Bölümü 2011 - 2012 Öğretim Yılı Güz Dönemi Ders Programı indirebilirsiniz... Devamı...

Gösterim: 4037 - Yanıt: 0 - Başlatan:admin
türkçe öğretmenliği 1. sınıf öğrencisiyim hangi dersleri seçmeliyim?
üst sınıflardan biri yardımcı olabilir mi? Devamı...

Gösterim: 3561 - Yanıt: 3 - Başlatan:Ayk ebc